Optoelektroonsete materjalide füüsika labor
Optoelektroonsete materjalide füüsika labor tegeleb pooljuhtmaterjalide ning neil baseeruvate optoelektroonsete seadiste (päikesepatareid, laserid, valgusdioodid, sensorid jne.) fundamentaalsete füüsikaliste omaduste uurimisega. Taristu võimaldab uurida nii materjalide elektronstruktuuri, defektstruktuuri, faasi – ja elementkoostist, kristallstruktuuri, morfoloogiat, elektrilisi ning optilisi omadusi. | ![]() |
Meie teadustöö põhisuundadeks on erinevate uudsete päikesepatarei absorbermaterjalide, näiteks Cu2ZnSn(S,Se)4, Cu2SnS3, Cu(In,Ga)Se2, SnS, CdTe, SnSe jt. ning kahedimensionaalsete materjalide alusuuringud, näiteks WS2, MoSe2 jt. Viimased leiavad rakendamist lisaks päikeseenergeetikale ka fotoonikas, sensorites jne. Lisaks anorgaanilistel pooljuhtidel põhinevatele pooljuhtstruktuuridele, uurime ka hübriidseid struktuure, milles on kombineeritud orgaaniliste ning anorgaaniliste pooljuhtide parimad omadused.
Labori koosseisu kuulub ka testimiskompleks elektrit tootvate päikesepaneelide testimiseks välitingimustes, kus saab mõõta päikesepaneelide väljundparameetreid ning vastupidavust reaalsetes kasutustingimustes. Mõõtmiste tulemusena saame hinnata erinevate päikesepaneelide elektrilisi näitajaid erinevates keskkonnatingimustes, hinnata tootlust prognoosivaid mudeleid ning teha tasuvusanalüüse.
Lisaks teadustööle pakume ka materjalide karakteriseerimise teenust kõigile huvigruppidele.