TTÜ kolledžite ja Turku Rakenduskõrgkooli võimalik digikoostöö
Aprillis külastas Virumaa ja Tartu kolledži telemaatika ja arukate süsteemide õppekava 8-liikmeline esindus Turu Rakenduskõrgkooli (TUAS).
Külastuse eesmärk oli isiklike kontaktide loomine uue, sügisel avatud õppekava arendamiseks. Kohtumistel arutati näiteks kogemuste, õppejõudude ja tudengite vahetust, ühiste õppematerjalide loomist ja projektide algatamist, sh koostöös ettevõtetega. Eestis on võimalikeks koostööpartneriteks Eesti Energia, Viru Keemia Grupp. Soomes on avaldanud soovi teha erinevate riikide ülikoolidega koostööd Rolls Royce, kes tutvustas TTÜ delegatsioonile autonoomsete ja kaugjuhitavate laevade maailma ning selgitas seal ettetulevaid probleeme ja väljakutseid.
TUAS-ist saadud kogemust on plaanis rakendada projektis „Telemaatika ja arukate süsteemide rakendusõppe digitaristu arendamine 2018“. Lisaks on koostöös TUAS-iga algatatud arendusprojekt Nordplus kõrgharidusprogrammist.
Loengud ja laborid
Kahe sisuka päeva jooksul kuulati erinevate riikide ekspertide loenguid digitaliseerimise, andmete visualiseerimise, informatsiooni, kommunikatsiooni ja energeetika teemadel.
Samuti külastati TUAS mängude-, virtuaalreaalsuse-, telemaatika-, side-, elektroonika- ja tööstusrobootika laboreid. TTÜ delegatsioon kohtus paljude TUASi teadlastega: inseneri- ja ärijuhtimise teaduskonna teadus- ja haridusjuht professor Janne Roslöf, TURKU Game Lab juhataja professor Mika Luimula, teadur-projektijuht David Oliva, robootika ja elektroonika lektor Sakari Koivunen jt.
Uued suunad
Ringkäik Turu Rakenduskõrgkoolis ning laborite külastus pakkus TTÜ kolledžite töötajatele uusi ideid ja väljakutseid nii õppetegevuse kui ka -keskkonna rikastamiseks, näiteks 5G tehnoloogia, virtuaalreaalsuse, mängude programmeerimise ning 3D-modelleerimise alal.
Tartu kolledži programmijuht Helle Hallik rõhutas: “TUAS külastus pani mõtlema, millised on meie võimalused muuta oma õpikeskkonda tudengit ja õppimist toetavamaks. Huvitav oli ka lahendus üliõpilaste töökohtade jaoks ülikooli ruumides – Turus on loodud võimalused töötamiseks ülikooli koridorides, mis soodustavad õppimist ja koostööd. Põnev oli ka nende iseteenindusega raamatukogu mõte. Pani mõtlema, kas meiegi saaks mõne olemasoleva auditooriumi sisustada selliselt, et kiirelt muuta ruumi erinevatele vajadustele vastavaks.”
Virumaa kolledži programmijuht Žanna Gratšjova tõi esile kogemuse, kuidas kaasata tudengeid (sh kui palgalisi assistente) ja ettevõtete spetsialiste paremini ühisprojektidesse. Plaanis on hakata arendama ühiseid projekte, kuhu kaasatakse nii kolledžite kui ka TUAS tudengeid, õppejõude ning partnerettevõtteid.
“Muljetavaldavad olid robotiseeritud tööstusliinid (KUKA, Motomani robotid) ülikooli laborites, kus üliõpilased saavad teha oma projekte ja realiseerida ettevõtete tellimusi. ABB RobotStudios teevad tudengid tööstusprojekte ning katsetavad neid virtuaalreaalsuse keskkonnas”, toob esile TTÜ tootmise automatiseerimise programmijuht Sergei Pavlov.
Rahvusvaheline nädal lõi esimese otsesideme TTÜ kolledžite ja TUAS vahel, mis on hea alus edasiseks koostööks. Mõlema poole huvi selleks on selgelt olemas.
Autorid:
Mare Roosileht, TTÜ Virumaa kolledži arendusdirektor
Helle Hallik, TTÜ Tartu kolledži programmijuht