Energiakontsern Utilitas rajab koostöölepingu raames Mektory keskusesse küttelabori
Eesti energiakontsern Utilitas ja Tallinna Tehnikaülikool (TTÜ) sõlmisid raamlepingu koostööks energeetika vallas. Leping hõlmab ka Utilitase küttelabori rajamist TTÜ ettevõtlus- ja innovatsioonikeskusesse Mektory.
Lepingu allkirjastasid Tallinna Tehnikaülikooli innovatsiooni ja rahvusvaheliste suhete prorektor Tea Varrak ning Utilitase juhataja Priit Koit.
![]() |
„Koostöö TTÜga tähendab Utilitasele panustamist teadus- ja arendustegevusse, millest tõuseb tulu mõlemale poolele. TTÜ teadlased hakkavad läbi viima energeetikaalaseid uuringuid, mis on abiks Utilitase peamise tegevussuuna, energia koostootmise tõhustamisel. Utilitas annab omalt poolt TTÜ-le kasutada andmeid kaugküttevõrkude ja põletusseadmete alasteks uurimustöödeks, milleks annavad võimaluse erineva suurusega võrgud üle Eesti,“ ütles Utilitase juhataja Priit Koit.
„Mul on väga hea meel Utilitase ja TTÜ vahelise koostöö üle, mis võimaldab TTÜ teaduritel rakendada praktikas oma teadmisi ning uurimistulemusi. Utilitas on soojus- ja elektrienergia koostootmise teerajaja Eestis ning sellealaste uuringute läbiviimine motiveerib TTÜd väga. Koostöölepingu üks osa on ka Mektory keskusesse rajatav küttelabor, millest saadav kasu on väga laiapinnaline. Tänapäeval on inimeste jaoks soe tuba normaalne ja iseenesestmõistetav nähtus, kuid tegelikult on selle taga palju tööd ja tehnoloogilisi lahendusi, mis omakorda nõuavad pidevat arendamist,” ütles TTÜ innovatsiooni ja rahvusvaheliste suhete prorektor Tea Varrak.
Utilitase kontserni kuuluvad kaheksas Eesti linnas kaugkütteteenust pakkuvad AS Tallinna Küte ja AS Eraküte, Tallinnas elektrit ja soojust tootev OÜ Tallinna Elektrijaam, selle naabrusse teist jaama rajav OÜ Auragen ning käidu- ja hooldusteenuse pakkuja OÜ Väo Hake. Utilitas omab kontserni ettevõtetes 100-protsendilist osalust.
Utilitase ettevõtted haldavad 500 km soojusvõrke ning kütavad ligi 4500 hoonet. 39 käitatava katlamaja installeeritud võimsus on 1,1 GW ning gruppi kuulub 25 MW elektrilise ja 68 MW soojusliku nimivõimsusega koostootmisjaam Tallinna Elektrijaam. Kokku 263 töötajaga Utilitase grupp müüs 2014. aastal 1,8 TWh soojusenergiat ning 168 GWh elektrienergiat; kontserni konsolideeritud käive oli 124 miljonit eurot ning varade maht 223 miljonit eurot. Utilitase grupi ettevõtete turuosa Eesti kaugkütteturul on ligi kolmandik.
Kontserni lähiaastate investeeringute plaan keskendub kohalike ja taastuvkütuste osakaalu suurendamisele. 2014. aastal viidi biokütusele üle Jõgeva katlamaja ning 2015. aastal avati rekonstrueeritud Rapla katlamaja. Selle tulemusel on kontserni kõigis väljaspool Tallinna asuvates võrkudes baaskütuseks kohalik puiduhake. 2016. aastal Tallinnas tööd alustava Väo 2 jaama valmimisel toodetakse ka Tallinnas enamus müüdavast soojusest mittefossiilsetest kütustest soojuse ja elektri koostootmisprotsessis.