TalTechi maastikuarhitektuuri magistritudengid võitsid visioonikonkursil „Härjapea teekond“ kolmanda koha
TalTechi maastikuarhitektuuri magistritudengid võitsid Tallinna linna korraldatud visioonikonkursil „Härjapea teekond“ kolmanda koha tööga „Härjapea viirastus“.
Töö autorid Maire Suimets ja Anna Veske on konkursil saadud heast tulemustest positiivselt üllatunud. „Nautisime selle töö tegemist väga ning ootamatu tunnustuse saamine oli sellele vaid kirsiks tordil,“ sõnasid nad.
TalTechi inseneriteaduskonna programmijuht Kristi Grišakovil on väga hea meel näha, et TalTechi maastikuarhitektuuri tudengid on võimelised konkurssidel silma paistma ja konkureerima professionaalsete ja kogenud arhitektide poolt koostatud töödega. „Viimane poolaasta on meie tudengitele toonud mitmeid võite arhitektuuripreemiate jagamisel ning erinevatel visioonikonkurssidel üle Eesti. Meie vilistlased on hinnatud meeskonnaliikmed nii arhitektuuri- kui maastikuarhitektuuribüroodes tänu oma kõrgele tehnilisele tasemele,“ kinnitas Grišakov.
Visioonivõistluse eesmärk oli mõtestada ajalooliselt läbi Tallinna kesklinna voolanud Härjapea jõe tagasitoomine linnaruumi Juhkentali asumit Tallinna mereäärega ühendava kergliiklusteekonna ja Härjapea kulgu tähistavate linnaruumielementide näol.
Visioonivõistlus korraldati koostöös Eesti Arhitektide Liidu ja Juhkentali seltsiga. Auhinnalised tööd selgitasid välja Tallinna linna, Eesti Arhitektide Liidu ja Juhkentali seltsi esindajad. Võistluse preemiafond on 14 000 eurot.
„Härjapea viirastus“
Härjapea jõel on viirastuslik olemus. See on just sealsamas olemas, samas nähtamatu. Peaaegu käegakatsutav, ent hoomamatu. Need, kes teavad jõe olemasolust, saavad aru selle salapärasusest.
Ajalooliselt Tallinna linna läbinud kiirevooluline jõgi pakkus linnakodanikele varem eluks kõige elementaarsemat ainet – vett. Teadmatusest ja oskuste puudumise tõttu käituti veega kui enesestmõistetava elemendiga ja sel moel muutus algselt miski nii vajalik millekski eemaletõukavaks.
Jõe elu sünnitav energia asendus võika lõhnaga, mis levis kõikjale linna ja segas asunike igapäevaseid toimetusi sel määral, et seda püüti kinni katta ning laudisega peita. Lõpuks leiti lahendus jõe maapõue sulgemise näol, kus looduse poolt antud võimalus peideti sügavale kanalisatsiooni.
Konkursitöö lahendus on pühendatud kummitusliku jõe mälestuseks ja on inspireeritud Härjapea viirastuslikust olemasolust. Eesmärgiks oli siduda Härjapea muinasjutulik lugu kaasaaegsete urbanistlike vajadustega, kus mõeldakse nii passiivsemate kui ka aktiivsemate tegevuste peale.
Härjapea viirastuslikku jõge markeerib sinakas-halli värvitooniga asfaltkatendiga kergliiklustee ja värvilisest betoonist suurte geomeetriliste tükkidega moodustatud kõnnitee võrgustik. Lahendus soovib eristada jõe marsruuti muudest teedest katendite erineva värvi ja materjalikasutusepoolest.
Samuti on kasutades värve võimalik elavdada linnaruumi ning tuua veidi elevust argisesse trajektoori. "Härjapea teekonna" ilmestamiseks loodud väikevormide sari on saanud inspiratsiooni kiirevoolulise jõe lainetusest. Kaasaaegne lahendus sobitub urbanistlikku keskkonda ja võimaldab sarja elemente kasutada jõe teekonda saatval alal.
Tutvu TalTechi tudengite tööga lähemalt siin.