Ettevõtlikkuse ja ettevõtlusõppe arendamine TTÜs
Teisel märtsil kogunesid Tallinnas kaheksa Eesti kõrgkooli prorektorid ja haridus- ja teadusministeeriumi esindajad, et arutada ettevõtlusõppe olukorda Eesti kõrgkoolides. Sellele järgnevalt annab ärikorralduse instituudi ettevõtlusprofessor Urve Venesaar ülevaate ettevõtlusõppe olukorrast TTÜs.
1. Millised on teie institutsioonis seni läbiviidud juhtimisalased muudatused koostöömemorandumi ning Edu ja Tegu ettevõtlusõppe programmi tegevuste rakendamiseks? Kes on kaasatud partnerid?
TTÜ arengukava toetab Edu ja Tegu programmi rakendamist ning väärtustab professionaalsust ja usaldusväärsust, ettevõtlikkust ja uuendusmeelsust, avatust ja koostöövalmidust, st põhimõtteid, millele tugineb ülikooli õppe ja teadustegevus, sh koostöö ettevõtete ja avaliku sektoriga ning rahvusvaheline koostöö teiste ülikoolide, teadusasutuste ja ettevõtetega. Ettevõtluse ainevaldkonna kompetentsikeskuse rolli täidab ärikorralduse instituut.
Ülikooli juhtkonna kooseisus on Innovatsiooni ja ettevõtlussuhete direktor. Innovatsiooni- ja ettevõtluskeskus Mektory juhib ülikooli teadmussiiret ja koostööd ettevõtetega, pakub mitmekülgseid seminare alustavatele ettevõtjatele ja üliõpilastele. Mektory panustab koolinoorte ettevõtlusteadlikkuse, äriideede ja inseneriteadmiste arendamisse. Tegutseb Tehnoloogiakool ja Ettevõtlusakadeemia. Edu ja Tegu programmi raames jätkub STARTERtech ja STARTERtech Advance programm edasijõudnutele.
2. Milliseid Edu ja Tegu programmi mooduleid või teisi arendusi (nt STARTER jms) kavandate rakendada, mis ulatuses, mis põhimõtetel (kohustuslik / valik) ja milliste ajakavadega?
Ettevõtluse ainevaldkonna eesmärgid ja õpiväljundid on kajastatud õppekava statuudis juba alates 2016 ja ettevõtlusõpe on rakendatud kõigil õppetasemetel ja kõigis õppekavades. Edu ja Tegu programmi baasmoodulid on rakendatud ja edasi arendatud nii bakalaureuse (valik või kohustuslik) kui magistritasemel (kohustuslik). 2017. aastal lülitati magistritaseme õppekavadesse mitmed programmis välja töötatud spetsialiseeritud ettevõtlusõppe moodulid (tehnoloogiaettevõtlus, sotsiaalne ettevõtlus, ettevõtte kasvu juhtimine, rahvusvaheline ettevõtlus, teaduse kommertsialiseerimine). Seega võib öelda, et kõik Edu ja Tegu programmi moodulid on rakendatud.
STARTERtech programm on planeeritud sügissemestril ning süvendatud programm edasijõudnutele STARTERtech Advanced kevadsemestril. Sügissemestril toimub lisamoodul ka TTÜ Virumaa kolledžis. Koostöös teiste koolidega korraldatakse koos suuremaid üritusi (STARTER Speed Date Night). STARTERtech kevadsemester lõppeb Latidude 59’l., kuhu meie meeskondi oodatakse laiendatud publiku ette. STARTERtech võidumeeskonnad on saanud mainekatele konkursitele üle maailma ning kogunud investeeringuid.
3. Kuidas kavandate tagada rakendatud tegevuste (Moodulid, STARTER jne) jätkusuutlikkuse peale programmi tegevuste lõppemist?
Jätkusuutlikkuse tagab ainevaldkonna nõuete kinnitamine õppekava statuudis ja rakendatud moodulid (ained) õppekavades. STARTERtech programmil on oluline koht ülikooli ettevõtluse ökosüsteemis. STARTERi plaan on enam kaasata programmi teostusse üliõpilasi, et tekiks kogukond ning väärtustataks juba saavutatud edulugusid. Nii tekib ettevõtjate kiht, kes on STARTERist hoo sisse saanud ning valmis kogukonnale tagasi andma.
4. Kuidas näete koostöömemorandumi elluviimist peale programmi tegevuse lõppemist?
Võib öelda, et memorandumi eesmärgid on TTÜs ellu viidud!
5. Millisele toele on teie institutsioonil ootused programmi jätkuperioodiks 2019-2020? Millised on teie kõige suuremad väljakutsed?
- Ettevõtlusõppe lõimimine erialaõppesse ja selleks ettevõtluspedagoogika arendamine,
- ettevõtetega koostöö tugevdamine, et rohkem ettevõtjaid kaasata õppeprotsessi
- ettevõtluspädevuse rakendamise tulemuslikkuse hindamise metoodika edasiarendamine
- enesehindamisvahendite edasiarendamine