Soojusenergeetik Igor Krupenski: enne ülikooli ma ei teadnud, et tudengielu on nii põnev!
TalTechi vilistlane Igor Krupenski juhib soojus- ja gaasivarustuse projekteerimisega tegelevat insenerifirmat HeatConsult, loeb TalTechis tudengitele loenguid ning kuulub Eesti Gaasiliidu juhatusse ja Soojustehnikainseneride Seltsi insenerikutsete hindamiskomisjoni. Ta kuulub ka Tehnikaülikooli Spordinõukokku ja kui ta parasjagu insener ei ole, on ta kirglik maletaja.
Mida Sa ülikoolis õppisid ja miks just selle eriala valisid?
Õppisin suhteliselt palju: esialgu läksin õppima soojusenergeetikat, mis sel ajal oli väga võõras eriala. Tunnistan üles, et põhjuseks oli matemaatikaeksami kehv tulemus ning tasuta sai astuda vaid füüsika või soojusenergeetika alale. Õnneks aga eriala meeldis väga, jõudsin soojusenergeetika doktorikraadini ning sain TalTechis ka täiendavalt magistrikraadid Ärikorralduse ning Tehnikaõpetaja valdkondades.
Mis sel erialal töötades kõige põnevam on?
Kõige põnevam on see, et iga aastaga tulevad uued tuuled ja uued tehnoloogiad, mida saad reaalselt ellu viia, ka kodumaisete projektide puhul.
Mis on peamine energiaallikas 20 aasta pärast autodel, kodusoojal, laelambil?
Pakun välja, et enamus autosid sõidab elektriga, kõik trendid suunatud sinnapoole – nii riikide otsuste kui ka autotootjate strateegias. Soojusenergiat toodame enamasti taastuvate energiaallikate baasil – peamine on puiduhake ning lisaks on kasutamisel kõrge kasuteguriga soojuspumbad. Loodetavasti jääb suureks ka kaugkütte osakaal, lisaks juurutatakse pealinnas kaugjahutuse süsteemi. Elektrienergiaga on olukord keerulisem – 20 aasta jooksul peame suure tõenäosusega loobuma põlevkivi põletamisest ning leidma uued allikad. Peamiseks on tõenäoliselt avameretuul.
Üks fun fact, mida sa enne ülikoolis õppimist ei teadnud.
Ei teadnud, et tudengi elu on nii põnev :) See on täis elamusi, üritusi, tutvusi ja pidu ning visates pilgu tagasi tuleb tõdeda, et ülikooliaaastad olid need, mida meenutad naeratusega ja suure rõõmuga.
Tehnoloogiate arengus toimuvad kiired ja olulised muutused. Ühelt poolt on need seotud loodusressursside kahanemise ja keskkonnaprobleemide süvenemisega, teisalt inimkonna keskkonnateadlikkuse kasvuga ja vajadusega ressursse säästlikult kasutada. Kui sa soovid tulevikus neid muutusi positiivselt suunata ning olla tööturul nõutud spetsialist, siis keskkonna-, energia- ja keemiatehnoloogia õppekava annab sulle selleks tugeva aluse. Loe rohkem: www.taltech.ee/kek