STARTERtech puhub start-up-idele tuule tiibadesse
TalTech Mektroy STARTERtech eelinkubatsiooni programm on olnud mitmetele Eestis ja mujal tuntust koguvatele uutele idufirmadele hüppelauaks reaalsesse ettevõtlusesse. Programmi kolme tegutsemisaasta jooksul on korraldajal, Mektory Uusettevõtlustalitusel, olnud võimalik jälgida, kuidas mitmed edulood alguse saavad. Loodetavasti on alljärgnev ülevaade julgustuseks kõigile tudengitele, kellel on soov proovida kätt ettevõtluses, ent kes vajavad alustamiseks lisatuge ja julgustust.
Tekst: Kelly Kalm, TalTech Mektory Uusettevõtlustalituse projektijuht | Fotod: Marit Kuusk, Foxcademy
LaavaTech: pitch jääaugus ja säästlikum kasvuhoonevalgustus
Paari kuu eest elasime elevusega kaasa ühele STARTERtechi eelinkubatsiooni programmi edukamaile tegijale: TalTechist kasvanud LaavaTech pälvis ülemaailmsel ülikoolide idufirmade võistlusel Kopenhaagenis peapreemia. LaavaTech arendab LED-põhiseid valgustussüsteeme, et aidata tööstuslikes kasvuhoonetes optimeerida taimekvaliteeti ja suurendada saagikust. Ettevõtte tarkvara juhib LED-tulesid vastavalt iga taime valguse tüübi ja koguse vajadusele. See hoiab kokku energiat, vähendab valgusreostust ning suurendab saaki.
Varem ArtiSuni nime kandnud taimekasvatuse valgusteid arendava ettevõtte asutas TalTechi majandusteaduskonna õiguse eriala magistrant Tatsiana Zaretskaya, kes leidis äriidee ja oma toonased tiimiliikmed 2017. aastal STARTERtechi programmis. Tatsiana on suurepärane esineja, mis on alustava ettevõtte puhul ülioluline. Näiteks suutis ta aasta alguses põhjanaabrite juures Oulus tutvustada oma start-up’i veenvalt jääaugus pitch’ides, ilma et miinuskraadid oleksid teda nähtavalt seganud, ja tõi koju viimase Polar Bear Pitching Competition’i võidu.
Valgevene päritolu Tatsiana töötab ettevõtte arendamisel koos TalTechi doktorantidega, kandes ise hoolt finants- ja müügitöö eest. „Meiega liitub aina uusi kliente ning töötame investeeringute suurendamise nimel,“ on Tatsiana rahulolev.
Timey: toiduvärskuse indikaator, mis võitis kõik auhinnad
Kahe TalTechi keemiamagistrandi arendatud nutikas “parim enne”-indikaator, mis võimaldab tarbijatel valida kauplusest alati värske toote, on levinud välkkiirelt konkurssidel ja juba ka tööstuses. Laurent Lähebi ja Martin Möllitsi loodud Timey võitis selle aasta kevadel nii STARTERtechi programmi kui pälvis ka 5500 euro suuruse prototüüpimise toetuse tehnoloogiliste äriideede konkursil Prototron.
Indikaatori silmatorkav edu äriideede konkursil näitab, et nn hallil alal tegutsemine, kus ei tootjad, tarnijad ega müüjad võta vastutust kauba kvaliteedi eest, tõotab olla lõpusirgel. Tarbijakeskne ja läbipaistev ärifilosoofia on oma olemuselt uudne ja võidab järjest enam populaarsust ka suurte tööstuste hulgas. Sellele osutab asjaolu, et koostöövalmidust Timey meeskonnaga on juba näidanud üles üks Aafrika suurimaid kalatootjaid. „Hiljuti kohtusime Valio endise ekspordijuhiga ja tema näeb meie tootel suurt potentsiaali. Suurt huvi tunneb meie toote vastu ka Namiibias tegutsev Erongo Marine Enterprise,“ selgitab Martin.
Selle aasta juunis pälvis Timey USA-s äriarendusprogrammi NGAL ehk Network Globally, Act Locally peapreemia. Lisaks osalesid nad ka Taanis University Start-up World Cup 2018 võistlusel. Tänase seisuga on Timey ka Ajujaht 2018 TOP30-s.
Foxcademy: kaasaegne ja mänguline reaalharidus
Tasapisi eelinkubatsiooni staadiumist välja kasvav Foxcademy on TalTech Mektory hoones asuvates bürooruumides edendanud oma ettevõtet juba üle kolme aasta. Foxcademy arendab interaktiivset õppeplatvormi keskkooliõpilastele, kus nad saavad õppida reaalaineid, kasutades interaktiivseid graafikuid, mänge, animatsioone, videoklippe ja 3D-mudeleid. Teisisõnu muudab Foxcademy reaalainete õppimise märksa lihtsamaks ja lõbusamaks. Tänaseks juba nii õpetajate kui ka õpilaste lemmikuks kujunenud Foxcademy võitis STARTER programmi 2015. aastal, samal aastal pälvisid nad Prototroni konkursil 7000 euro suuruse toetuse ning andsid välja oma platvormi esimese prototüübi. 2016. aastal saavutati Ajujahi konkursil II koht.
Ettevõtte asutasid Londonis ärijuhtimist õppinud Kenneth Pohl ja Stockholmis digimeediat tudeerinud Sebastian Pikand. Kennethi sõnul on täna juba 86 Eesti kooli Foxcademy kliendid. Ettevõte korraldab pidevalt koolitusi, millest viimane tõi kokku 160 õpetajat üle Eesti. „Täna teeme tööd, et viia oma platvorm kõikide Eesti õpilasteni, aga pakume seda ka kirjastustele õppekirjanduse digitaliseerimiseks,“ avab Kenneth ettevõtte eesmärke. Ilmselt ei ole kaugel seegi aeg, mil Foxcademy võib hakata ringi vaatama rahvusvahelistel turgudel.
STARTERTechi programmi eesmärgiks on anda õppurite meeskondadele praktilise väljundiga ettevõtlusalast õpi- ja meeskonnatöö kogemust ning aidata neil oma äriidee baasil välja arendada eduvõimeline ärimudel. Kogu õppetsükli vältel on igal meeskonnal TalTechi-poolne juhendaja, lisaks löövad programmis kaasa ettevõtjatest ja praktikutest mentorid.
Veebruaris alustab STARTERtechi ja STARTERcreative baasil loodud ühine STARTERtallinn, millega on oodatud liituma kõik huvilised.
Mais valitakse parimate hulgast selle hooaja võitjad, kelle eelinkubatsiooni toetab nii TalTech Mektory kui ka meie koostööpartnerid.
STARTER programmi tegevusi toetab Euroopa Liidu Sotsiaalfond. ■