Kuidas minna välisõppesse?
- Tutvu võimaluste, tingimuste ja reeglitega.
- Tutvu välisülikoolis õpetatavate õppeainetega, vali oma õppekavasse sobivad ained.
- Kooskõlasta õppeainete valik dekanaadis / programmijuhi juures (vajadusel küsi teaduskonnast, kellega peab kooskõlastama).
- Kui õppeained on valitud ja kooskõlastatud, täida külalisüliõpilaseks mineku avaldus ÕIS-is ja vii allkirjastatud leping oma teaduskonna dekanaati.
- Välisõppesse minnes võtad endale kohustuse sooritada semestris vähemalt 15 EAP mahus oma õppekavasse sobivaid õppeaineid. Kuna välisülikoolis võib esialgses valikus muudatusi ette tulla, vali õppekavasse sobivaid aineid kindlasti rohkem.
- Kui sooritad oma õppekavasse sobivaid õppeaineid semestris vähemalt 15 EAP ulatuses, pikeneb nominaalne õppeaeg ühe semestri võrra. See tähendab, et ka välisõppe semestrilt tagasi pöördudes ei pea sooritama välisõppele järgnenud semestril rohkem kui 15 EAP.
- Vabaõppesse arvestatakse välisõppes sooritatud õppeaineid ainult õppekavas ette nähtud mahus. Muidugi võib vabaõppesse sobivaid aineid olla ka rohkem, aga sel juhul ei lähe nad nõutava 15 EAP arvestusse.
- Kui on oht, et välisõppes ei õnnestu koguda 15 EAP mahus oma õppekavasse sobivaid õppeaineid ja seda loetakse tavaliseks õppetööks osavõtu semestriks, soorita enne välisõppesse minekut TTÜ-s õpitud semestritel nii palju ainepunkte, et need kataksid vajadusel ka selle semestri, mille viibid välisõppes, nõutava ainepunktide mahu juba etteulatuvalt.
NB! Kui sooritad välisõppes vähem kui 15 EAP oma õppekavasse sobivaid õppeaineid, pead täitma koormusnõude vastavalt tavasemestri reeglitele.
NB! Kui viibid kevadsemestri välisõppes, siis palun jälgi, et TTÜ-s õpitud eelneval sügissemestril oleks sooritusi vähemalt 22,5 EAP, majandusteaduskonnas (ja ka kõikide teiste teaduskondade erialadel al 2017.a sisseastumisest) 30 EAP.
Mõned näited:
- Alustad õpinguid ülikoolis ja sooritad sügissemestril 20 EAP (täiskoormuse minimaalne nõue on 22,5). Lähed kevadsemestril välisõppesse ja peaksid seal sooritama minimaalselt 15 EAP oma õppekavasse sobivaid õppeaineid. Aga sellisel juhul kaotad õppeaasta lõpus täiskoormuse ja tasuta õppe võimaluse, sest esimesel semestril jäi vajalikust mahust puudu 2,5 EAP. Kui sooritad välisõppes 17,5 EAP, täidad sellega puuduolevad 2,5 EAP ja õpid ka järgmisel õppeaastal täiskoormusega üliõpilasena.
- Alustad õpinguid ja sooritad sügissemestril 30 EAP. Lähed kevadsemestril välisõppesse ja pead seal kindlasti sooritama minimaalselt 15 EAP oma õppekavasse sobivaid õppeaineid, sest TTÜ-s sooritatu ei täida välisõppe mahtu.
- NB! Näide majandusteaduskonna üliõpilastele (ja teiste teaduskondade erialade üliõpilastele, kes on õppima asunud al 2017.a), kes peavad TTÜ-s viibitud semestril täitma nominaalkoormuse nõude 30 EAP, et tasuta õppida. Alustad õpinguid ja sooritad sügissemestril 27 EAP. 30-st puudub 3, seega tasud peale semestri lõppu 3 EAP eest. Lähed kevadsemestril välisõppesse ja sooritad minimaalselt nõutu ehk 15 EAP oma õppekavasse sobivaid õppeaineid ja maksad õppeaasta lõppedes jälle 3 EAP eest, sest õppeaasta lõpuks peab tasuta õppimiseks sooritama 30+15=45, aga 3 jäi puudu. Kui sooritad välisõppes vähemalt 18 EAP – siis ei maksa teise semestri lõpus midagi, kuna õppeaasta lõpuks on nõutud 45 EAP olemas.